• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
نور گیاهان

نور مناسب گیاهان آپارتمانی یکی از فاکتورهای اصلی در رشد گل و گیاهان است. اکثر گیاهان آپارتمانی مقاوم برای رشد به نور کمی نیاز دارند؛ اما این در مورد تمام آنها صدق نمی کند و بسیاری از آنها به نور زیاد و غیر مستقیم برای رشد نیاز دارند.

نور مناسب گیاهان آپارتمانی

شما باید به شدت بر روی نیاز گل به نور حساسیت داشته باشید و شرایط ایده آل را برای گل و گیاهان‌تان فراهم کنید. برای این منظور مطلب پیش رو را تا انتها مطالعه کنید.


آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که میزان نور دهی و شدت آن چه تاثیری بر روی گل و گیاهان دارد؟ آیا گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور نیازی ندارند؟ و بسیاری دیگر از این قبیل سوال ها؟ در این مقاله قصد داریم تا موضوع نوردهی گیاهان آپارتمانی مقاوم را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که میدانید به غیر از آبیاری گیاهان آپارتمانی و خاک، نور یکی از فاکتورهای اصلی برای رشد و تقویت گیاهان است. بدون نور حیات گیاه ممکن نیست. هر چقدر هم که کم اما باز هم در نهایت گیاه به نور نیاز دارد. بسیاری از گیاهان آپارتمانی با استفاده از منبع نور مصنوعی رشد می کنند و بسیاری دیگر با منبع نور طبیعی. همه چیز به نیاز گل بستگی دارد. شما باید در ابتدا گل و نوع نیازهایش را به خوبی بشناسید و سپس در فضای خانه تان محیط مناسبی را برای رشد آن در نظر بگیرید.

نور مناسب گیاهان آپارتمانی
نور مناسب گیاهان آپارتمانی

 


نور مناسب گیاهان آپارتمانی مقاوم به چه اندازه است؟


تمام گیاهان آپارتمانی مقاوم به یک منبع نور برای رشد نیاز دارند. معمولا نور مورد نیاز این گیاهان زیاد نیست اما باید به اندازه کافی نور دریافت کنند. یکی از مسائل مهمی که باید درباره نور بدانید این است که نور باعث تحریک تولید مواد غذایی در گل و گیاه می شود. هر قدر که این فاکتور مهم کمتر دریافت شود، مواد غذایی نیز به مقدار کمتری در گل و گیاه تولید می شود.

در مقابل این موضوع را در نظر داشته باشید که بسیاری از گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور بسیار کمی برای رشد نیاز دارند و اگر در معرض نور زیاد قرار بگیرند، ممکن است به شدت آسیب ببینند. در مجموع باید به این موضوع احاطه پیدا کنیم که شما با شناخت نیازهای گل و فراهم کردن شرایط مناسب برای آن می توانید از گیاهتان به خوبی مراقبت کنید.

عوامل موثر بر نور گیاه


همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، کم نوری یا پر نوری محیط می تواند در رشد گیاه به شدت تاثیر بگذارد، در صورتی که گیاه شما به نور بسیار زیادی نیاز دارد شما می توانید آن را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. حال فرض می کنیم فرم منزل شما به گونه ای است که نمی توانید چنین شرایطی را برای گل هایتان فراهم کنید، در این صورت تکلیف چیست؟

آیا می دانستید دیوارهای رنگ روشن در رشد گل بسیار موثر هستند؟ رنگ روشن و یا سفید دیوارها می تواند نور را به خوبی بازتاب دهد و روشنایی و نور را بیشتر کند. سعی کنید گل و گیاهانتان را در محیط های رنگ روشن قرار دهید تا از بازتاب نور نیز استفاده کنند.


کم نوری چه تاثیری بر گل و گیاهان می گذارد؟


شرایط نگهداری گیاهان با یکدیگر متفاوت است. شما نمی توانید هیچ دو گلدانی را با یک شرایط نگهداری کنید زیرا میزان نور مورد نیاز، آبیاری و دیگر فاکتورهای رشد گل ها با یکدیگر متفاوت است. بسیاری از گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کمی برای رشد نیاز دارند؛ اما اگر در محیط تاریک و یا بسیار کم نور زندگی کنند، چه اتفاقی برای آنها می افتد؟


• برگ جدیدی نمی زنند و فاصله بین برگ هایشان زیاد است
• برگ ها به شدت کمرنگ هستند
• در گیاهانی که برگ های رنگی دارند، رنگ برگ ها سبز می شود
• بیشتر برگ های قسمت های پایینی مایل به زرد می شوند و به مرور رو به خشکی می روند
• در گیاهان گلده، شکوفه به وجود نمی آید و اگر هم به وجود بیاید بسیار ضعیف و کوچک است


حال متوجه آسیب های شدید کم نوری شدید؟ سعی کنید نور مورد نیاز گل و گیاهانتان را به میزان لازم فراهم کنید تا آنها بتوانند به خوبی رشد کنند. به خصوص برای گیاهانی مثل کاکتوس، ساکولنت، یوکا


پر نوری چه تاثیری بر گل و گیاهان آپارتمانی می گذارد؟


حتی اکثر گل و گیاهانی که به نور زیاد نیاز دارند، باید در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرند. در نوردهی گل، میزان نور و شدت آن هر دو به شدت بر کیفیت رشد گل تاثیر گذارند. توجه داشته باشید هر گونه تغییر ناگهانی در میزان و شدت نور ده می تواند به گل شوک وارد کند و باعث پژمردن آن شود. حال ببینیم پر نوری چه تاثیری بر گل و گیاهان می گذارد؟


• برگ های گل پژمرده و بی طراوت می شوند
• لکه های قهوه ای و تیره بر روی برگ ها به وجود می آید
• ظاهر پژمرده و بسیار دلگیری به خود می گیرند


بنابراین این موضوع را در نظر داشته باشید که باید به نوع نوردهی و شدت آن توجه زیادی داشته باشید تا گل و گیاهانتان در شرایط ایده آل زندگی کنند.

 

گیاهان آپارتمانی
گیاهان آپارتمانیموسسه گل و گیاه پارین واقع در منطقه الهیه تهران است. ما حیاط کوچکی داریم که سرشار از صفا و اکسیژن است. کرونا و تعطیلی یکساله تئاتر, از رونق افتادن این حرفه و کم شدن زمینه شغلی و درآمد, ما رو به سمت ایجاد کسب و کار کوچکی در زمینه گل و گیاه برد که علاقه مندی به آن در خانواده مان سابقه ژنتیکی دارد. با یکی دو تا از بچه های هم رشته, سایت «گیاهان آپارتمانی پارین» رو راه انداختیم. اگر تا به حال به گل و گیاه فکر نکرده اید و یا حتی علاقه ندارید, مطمئن هستیم می توانیم علاقه مندتان کنیم یا نظرتان را عوض کنیم. اگر هم مثل ما عشق گل و گیاه دارید, که این ارتباط یک رابطه برد-برد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *