• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
نن

درباره آبیاری گیاهان آپارتمانی

اگر شما هم جزو کسانی هستید که به نگهداری از گل و گیاه علاقه دارند اما در مورد روش های نگهداری و به خصوص آبیاری گیاهان آپارتمانی و وسایل آبیاری مانند پرنده خودآبیار یا آبخوان سفالی اطلاعات مختصری دارند، بهتر است تا خواند این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله قصد داریم تا نکات مهم آبیاری به گیاهان را در اختیار شما قرار دهیم.

آبیاری گیاهان آپارتمانی
آبیاری گیاهان آپارتمانی

 

برای خرید وسایل آبیاری اینجا را کلیک کنید

 

روش های صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی ؟


قبل از هر گونه اشاره به روش های آبیاری گیاهان آپارتمانی، باید این موضوع را به شما متذکر شویم که حتما در ابتدا در مورد نحوه نگهداری گل و گیاه اطلاعات جامع و کافی کسب کنید و سپس تصمیم به نگهداری از آنها کنید. بسیاری از گیاهان آپارتمانی مقاوم و بسیاری دیگر حساس هستند. اگر نحوه آبیاری و رسیدگی شما به گل صحیح نباشد، در عرض مدت کوتاهی شادابی گل از بین می رود و در نهایت به تلف شدن آن منجر می شود. اگر بنا به دلایلی مانند نوع شغل و فعالیتتان، نمی توانید از گل و گیاهان آپارتمانی به خوبی نگهداری کنید، بهتر است گیاهان آپارتمانی مقاوم تری را برای نگهداری انتخاب کنید.

                                                             آبیاری گیاهان آپارتمانی در ساعات اولیه روز و یا آخر شب

گیاهان آپارتمانی
گیاهان آپارتمانی


برای فراگیری آبیاری گیاهان آپارتمانی باید به موارد زیر توجه داشته باشید


۱. عمق آبیاری گیاهان آپارتمانی را در نظر بگیرید


اولین اصل برای آبیاری گیاهان آپارتمانی، در نظر گرفتن عمق آبیاری است. اگر شما طبق موضوعی که در بالا به آن اشاره کردیم، شناخت کافی بر روی نیازهای گل داشته باشید می توانید عمق آبیاری را به درستی در نظر بگیرید. بسیاری از گیاهان نیاز دارند تا آبیاری را تا زمانی که شاهد خروج آب از حفره های انتهایی گلدان باشید، ادامه دهید. این موضوع به این دلیل است که بعضی از گیاهان، ریشه های بلندتری دارند و باید تمام قسمت های ریشه آب را دریافت کند. زمانی که با این روش آبیاری را انجام دادید، بهتر است تا آب های جمع شده در زیر گلدانی را تخلیه کنید و اجازه دهید مسیر تبادل هوا آزاد باشد. پارین برای آبیاری مناسب استفاده از آبخوان را پیشنهاد می کند.


۲. بررسی میزان رطوبت خاک


قبل از اینکه بخواهید به گیاه آب دهید، باید از طریق بررسی میزان رطوبت خاک بسنجید که آیا گیاه تشنه است یا خیر؟ در صورتی که خاک مرطوب باشد، آبیاری نیاز نیست و اگر شما این کار را انجام دهید، در واقع در آبیاری به گیاه افراط کرده اید. برای سنجش میزان رطوبت خاک بهتر است تا کمی لایه های سطحی را کنار بزنید و از لایه های پایینی، میزان رطوبت را برآورد کنید. همچنین می توانید مقداری انگشت خود را به درون خاک فرو ببرید و متوجه میزان رطوبت شوید.


۳. نیاز گیاه را بشناسید


شما باید آگاهی کامل از نیاز گل و گیاه خود داشته باشید. بسیاری از گیاهان تنها به رطوبت ملایم خاک نیاز دارند و خاک خیس می تواند به ریشه آنها آسیب برساند. به طور کلی میزان رطوبت مورد نیاز گیاهان با یکدیگر متفاوت است و بسیاری از گیاهان به خاک بسیار مرطوب و مایل به خیس نیاز دارند و بسیاری دیگر رطوبت بسیار کم خاک برایشان کافی است. اگر نمی توانید این موضوع را به خاطر بسپارید بهتر است تا نیاز گیاه خود را در یک دفترچه یادداشت کنید و قبل از هر بار آبیاری این موضوع را بررسی کنید.

۴. در زمان طلایی به گیاهان خود آب دهید


در نظر گرفتن بهترین و طلایی ترین زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی می تواند تاثیرات مطلوبی بر رشد آنها بگذارد. به طور کلی اکثر گیاهان، در ساعات اولیه صبح و ساعات پایانی شب می توانند به خوبی آب را جذب خود کنند. اگر به این دو ساعت طلایی توجه کنید، متوجه خواهید شد که زمانی که گیاه نور خورشید را دریافت نمی کند، می تواند بیشترین مقدار آب را به خود جذب کند. بنابراین آبیاری را به این زمان اختصاص دهید.


آب سرد یا گرم؟ کدام یک مناسب آبیاری است؟


شاید برای شما این پرسش مطرح شود که آب سرد یا گرم می تواند در رشد گل تاثیر داشته باشد و کدام یک برای گیاهان بهتر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم هیچ کدام! آب بسیار سرد یا بسیار گرم هر دو می تواند به گل آسیب برساند. بهتر است تا آب با محیط هم دما باشد و قبل از اینکه آن را در گلدان بریزید، اجازه دهید تا کلر آن به خوبی از بین برود.


چگونه به گیاه آب دهیم؟


برای آبیاری گیاهان آپارتمانی بهتر است تا سعی کنید آب به برگ های گل برخورد نکند. اگر این موضوع را رعایت نکنید در نتیجه این کار به برگ های گل آسیب زده اید و آنها را بیمار می کنید. زیرا زمانی که نور خورشید به برگ ها اصابت کند، برای تبخیر آب به برگ های گل آسیب می رساند و آن را دچار آفتاب سوختگی می کند. پس بهتر است آب را به صورت ملایم دور تا دور گلدان و بر روی تمام قسمت های خاک بریزید.
دمای مناسب برای آبیاری گیاه هم دمای محیط است.

 

وسایل آبیاری گیاهان آپارتمانی، آبخوان سفالی

آب بانک و آبخوان آبیاری یک وسیله ی بسیار ایده آل برای آبیاری گیاهان است که به طور خودکار می تواند رطوبت مورد نیاز را به گیاه انتقال دهد. استفاده از این وسیله برای افرادی مناسب است که آبیاری گیاهان را فراموش می کنند یا به دلیل سفرهای زیاد، فرصت کافی برای رسیدگی به گیاهان خانگی را ندارند.

آبخوان سفالی یا آبخوان سرامیکی
آبخوان گلدان

در این صورت می توانند با انتخاب یک آب بانک و آبخوان آبیاری مناسب، از خشک شدن گیاهان جلوگیری کنند. با استفاده از این وسیله دیگر نگران خشک شدن گل و گیاه خانگی خود نباشید.

برای خرید آبخوان سفالی اینجا را کلیک کنید

 

وسایل آبیاری گیاهان آپارتمانی، پرنده خودآبیار

در بازار لوازم زیادی برای رفع این مشکل طراحی و تولید شده است، یکی از این لوازم پرنده خود ابیار است که شما را از آب دادن گلهایتان در سفر بی نیاز می کند.
دستگاهی که به صورت خودکار گل و گیاه شما را آبیاری می کنند. سیستم خود آبیار مقدار آب مورد نیاز گیاه شما را تامین می کند .
بدلیل طراحی منحصر به فرد این دستگاه، جابجایی آن آسان خواهد شد، بدون اینکه به گلدان آسیبی وارد شود .

پرنده خودآبیار
پرنده خود آبرسان نوعی آبخوان

برای خرید پرنده خودآبیار اینجا را کلیک کنید.

موسسه گل و گیاه پارین واقع در منطقه الهیه تهران است. ما حیاط کوچکی داریم که سرشار از صفا و اکسیژن است. کرونا و تعطیلی یکساله تئاتر, از رونق افتادن این حرفه و کم شدن زمینه شغلی و درآمد, ما رو به سمت ایجاد کسب و کار کوچکی در زمینه گل و گیاه برد که علاقه مندی به آن در خانواده مان سابقه ژنتیکی دارد. با یکی دو تا از بچه های هم رشته, سایت «گیاهان آپارتمانی پارین» رو راه انداختیم. اگر تا به حال به گل و گیاه فکر نکرده اید و یا حتی علاقه ندارید, مطمئن هستیم می توانیم علاقه مندتان کنیم یا نظرتان را عوض کنیم. اگر هم مثل ما عشق گل و گیاه دارید, که این ارتباط یک رابطه برد-برد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *