• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
فیکوس

وقتی صحبت از فیکوس می شه همه مون گیاهی با برگ سبز پهن رو به یادمون میاد که از قدیم تو خونه بزرگترها می دیدیم. گیاه خانگی با وقار و مقاوم. اما فیکوس سبز فقط یکی از انواع فیکوس هست. فیکوس الاستیکا در گیاهان آپارتمانی خانواده نسبتا بزرگی دارن.

فیکوس ابلق
فیکوس ابلق

این گیاه، از خانواده مورآسه (تیره انجیر) ست . زادگاه اصلی فیکوس ، جنگل های استوایی قاره آسیا و آمریکای شمالی و استرالیا ست. فیکوس ها، دسته بزرگ گیاهی اند که بیش از ۶۰۰ گونه دارند. این گیاه، دارای گونه های مختلفی ست. گیاه فیکوس، به طور کلی، در سایه آفتاب از رشد بهتری برخوردار است و به روشنایی نسبی نیاز دارد. ساقه ها در فیکوس ، خشبی ، نیمه خشبی و مفتولیِ رونده هستن . برگ های گیاه فیکوس ، همیشه سبز هستند و به اشکال درختی ، درختچه و بالا رونده دیده می شن.

از انواع فیکوس می توان به فیکوس بلک، فیکوس لیریتا یا آفریقایی، فیکوس سبز ، فیکوس مینیاتوری یا جنگلی، فیکوس ابلق… اشاره کرد.
فیکوس به نور متوسط و رو به زیاد نیاز داره، توجه کنید گیاه را در خانه حتما در مکانهای پر نور قرار بدید. در فصل بهار و تابستان می تونید این گیاه را در فضای باز و البته دور از نور مستقیم نگهداری کنید. کم نوری باعث علفی شدن ساقه و برگهای گیاه می شه و بالعکس در مکانهای پر نور گیاه پرپشت تر و شاداب تر می شه.

فیکوس نسبتا در برابر تشنگی مقاوم است ،اما سعی کنید همیشه رطوبت خاکش رو تامین کنید. جدا از آبیاری بیش از حد و لجنی شدن خاک اجتناب کنید که در غیر اینصورت گیاه تون رو از دست می دید. این گیاه در فصل پاییز و زمستان به آب کمتری احتیاج داره.

پارین می تونه انواع فیکوس در سایزهای متفاوت رو براتون فراهم کنه. برای تهیه این گیاه به اینجا مراجعه کنید. واتس آپ ما هم آماده گرفتن سفارش شماست.

فیکوس لیراتا
فیکوس لیراتا

نگهداری از فیکوس

نور فیکوس لیریتا؛

فیکوس به نور متوسط و رو به زیاد نیاز دارد،توجه کنید گیاه را در خانه حتما در مکانهای پر نور قرار دهید،در فصل بهار و تابستان میتوانید این گیاه را در فضای باز البته دور از نور مستقیم نگهداری کنید.کم نوری باعث علفی شدن ساقه و برگهای گیاه می شود. در مکانهای پر نور گیاه پرپشت تر و شاداب تر می شود. در مناطق گرمسیری می توان گیاه را در فضای باز کشت کرد.

آبیاری:

فیکوس نسبتا در برابر تشنگی مقاوم است ،اما سعی کنید همیشه خاک گیاه را مرطوب نگهدارید.از آبیاری بیش از حد و لجنی شدن خاک اجتناب کنید.این گیاه در فصل پاییز و زمستان به آب کمتری احتیاج دارد.

اگر از نظر دفعات و میزان آبیاری گیاه خود مشکل دارید و گیاهان خود را به این دلیل از دست می دهید، از آبخوان های آبیاری استفاده کنید. این آبخوان های می توانند رطوبت به میزان لازم را به گیاهان شما برسانند. برای تهیه اینجا یا اینجا را کلیک کنید.

دما ؛

دمای رفاه برای این گیاه بین ۱۸ تا ۲۵درجه سانتیگراد است. این گیاه نسبت به دمای زیر صفر درجه حساس است و باید در زمستان گیاه را به مکانهای گرم منتقل کنید.

تغذیه فیکوس؛

در فصل بهار و تابستان هر ماه یک بار با کود NPK و هر دو ماه با کود آهن این گیاه را تغذیه کنید و در فصول سرد سال حداقل هر ماه دو ماه یک بار از کود تقویتی NPK استفاده کنید.

خاک ؛

ترکیب ۶۰%پیت ماس .لیکا۲۰%.برگ پوسیده۲۰%. بهترین محیط رشد برای گیاه فیکوس است.

تعویض گلدان؛

فیکوس رشد ریشه زیادی دارد و باید هر سال خاک گلدان را تعویض کنید و در گلدان حداقل دو سایز بزرگتر کاشته و حتما از شن یا پرلیت سایز درشت جهت زهکشی در کف گلدان استفاده کنید.

تغذیه گیاه فیکوس:

کود کامل مخصوص این گیاه را می توانید از اینجا تهیه کنید.

مراقبت از فیکوس

فیکوس گیاه بالارونده است و به قیم احتیاج دارد.قیم به عنوان یک تکیه گاه و حامی عمل می کند و به گیاه شما کمک می کند که به صورت ایستاده تربیت شود. گیاهان بالا رونده را اگر به حال خودشان رها کنید به صورت آویز در می آیند و این قیم است که به گیاه کمک می کند تا حالت ایستاده پیدا کند. برای تهیه قیم از اینجا اقدام کنید.

انواع فیکوس
فیکوس

ضمنا اگه از نظر دفعات و میزان آبیاری گیاه خود مشکل دارید و گیاهان خودتون رو معمولا به این دلیل از دست می دید، از آبخوان های سفالی ما استفاده کنید. این آبخوان های می توانند رطوبت به میزان لازم را به گیاهان شما برسانند.

موسسه گل و گیاه پارین واقع در منطقه الهیه تهران است. ما حیاط کوچکی داریم که سرشار از صفا و اکسیژن است. کرونا و تعطیلی یکساله تئاتر, از رونق افتادن این حرفه و کم شدن زمینه شغلی و درآمد, ما رو به سمت ایجاد کسب و کار کوچکی در زمینه گل و گیاه برد که علاقه مندی به آن در خانواده مان سابقه ژنتیکی دارد. با یکی دو تا از بچه های هم رشته, سایت «گیاهان آپارتمانی پارین» رو راه انداختیم. اگر تا به حال به گل و گیاه فکر نکرده اید و یا حتی علاقه ندارید, مطمئن هستیم می توانیم علاقه مندتان کنیم یا نظرتان را عوض کنیم. اگر هم مثل ما عشق گل و گیاه دارید, که این ارتباط یک رابطه برد-برد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *