• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
لیتوپس

تو این پست راجع به لیتوپس صحبت می کنم و سعی می کنم تجربیات ‌م رو در اختیار شما قرار بدم. امیدوارم شما هم اگه با این گیاه تجربیاتی داشتید تو کامنت برامون درج کنید.

سنگرخ یا لیتوپس سرده گیاهان آب‌داری در خانواده علف‌فرشیان هست. اعضای این گروه، بومی آفریقای جنوبی هستن. اسم سنگرخ (لیتوپس) از کلمه یونانی λίθος (لیتوس) به معنی «سنگ» و ὄψ (اُپس) یعنی «صورت» تشکیل شده و اشاره به ظاهر سنگ‌مانند این گیاهان ست. شکل سنگ‌مانند این گیاهان، آنها را در میان ریگ و سنگ‌ها پنهان و از دید حیوانات گیاه‌خوار، دور نگه می‌داره.
گفته می شه نگهداری از لیتوپس دشوار هست. اما من به این جمله اضافه می‌کنم که اگر عادات و رسم زندگی لیتوپس رو ندونیم، نگهداری لیتوپس دشوار هست.

لیتوپس
لیتوپس رنگی

لیتوپس ها معکوس گیاهان دیگه، تابستان خواب هستن. یعنی تو فصل گرما یه خواب می رن و تو پاییز و زمستان بیدار می‌شن. حالا چرا این موضوع برای نگهداری از لیتوپس مهمه؟ چون وقتی گیاهان به خواب می رن، به آب کمتری نیاز دارن. اما ما با ذهنیت گیاهان معمولی آب رو می بندیم به لیتوپس و دچار گندیدگی‌ش می کنیم. گفته می شه این گیاه در قسمتی از زمستان که هوا خیلی سرد می شه هم به خواب می ره، اما حداقل من تجربه این رو نداشتم.
بنابراین در پاییز، زمستان و اوایل بهار آبیاری دوره ای براش تعیین کنید و در تابستان حتی ماهی یکبار بهش آب بدید.

لیتوپس ها احتیاج به نور زیاد دارن و در جای کم نور رشد علفی می کنند و بدقواره می شن. بنابراین پشت پنجره جنوبی بهترین محل برای زندگی اونهاست.

راستی لیتوپس گل هم می ده، اونم اواخر زمستون.

لیتوپس ها گونه های متفاوت با رنگهای مختلف دارن که این موضوع و ظاهر متفاوت شون عامل جذابیتش هست‌.
محصولات فعلی پارین رو با لیتوپس رو تو همین پست می تونید مشاهده کنید و از اینجا بخرید.

موسسه گل و گیاه پارین واقع در منطقه الهیه تهران است. ما حیاط کوچکی داریم که سرشار از صفا و اکسیژن است. کرونا و تعطیلی یکساله تئاتر, از رونق افتادن این حرفه و کم شدن زمینه شغلی و درآمد, ما رو به سمت ایجاد کسب و کار کوچکی در زمینه گل و گیاه برد که علاقه مندی به آن در خانواده مان سابقه ژنتیکی دارد. با یکی دو تا از بچه های هم رشته, سایت «گیاهان آپارتمانی پارین» رو راه انداختیم. اگر تا به حال به گل و گیاه فکر نکرده اید و یا حتی علاقه ندارید, مطمئن هستیم می توانیم علاقه مندتان کنیم یا نظرتان را عوض کنیم. اگر هم مثل ما عشق گل و گیاه دارید, که این ارتباط یک رابطه برد-برد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *