• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
لل

تکثیر گیاهان آپارتمانی چگونه انجام می شود؟ آیا همه گیاهان را می شود قلمه زد و در آب گذاشت؟

 

تکثیر گیاهان آپارتمانی چگونه است؟

عشق و علاقه به گل و گیاه می تواند تا حدی پیش رود که شما تمایل داشته باشید یک گیاه آپارتمانی خاص را تکثیر کنید و به جای یک گلدان، چند گلدان از آن داشته باشید. علاوه بر این تکثیر گیاه و پرورش آن از صفر می تواند بسیار لذت بخش باشد. با ما همراه باشید تا روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی را به شما آموزش دهیم.

 مقدمه


همیشه زیباترین گیاها آپارتمانی و به خصوص گیاهان آپارتمانی خاص ما را وسوسه می کنند تا آنها را تکثیر کنیم و به جای یک گلدان، چند گلدان با سایز های مختلف از آنها در نقاط مختلف منزلمان داشته باشیم. تکثیر گل و گیاهان اصول و قواعد خاص خودش را دارد؛ اما بدانید این روش ها بسیار ساده هستند و شما می توانید با کمی دقت و توجه آنها را به خوبی تکثیر کنید.


چرا گیاهان آپارتمانی را تکثیر کنیم؟


به غیر از اضافه کردن تعداد گلدان های بیشتر از یک گیاه آپارتمانی خاص، دلایل دیگری نیز وجود دارد که شما را مجاب به تکثیر و پرورش گیاهان آپارتمانی می کند.


تکثیر گیاهان آپارتمانی با روش های مختلفمعمولا گیاهان آپارتمانی خاص قیمت بالاتری دارند و در بسیاری از موارد شاید بعضی گونه های آن کمیاب باشند. شما می توانید با تکثیر گل و گیاهان محبوبتان، بدون اینکه مجبور باشید هزینه های بیشتری را پرداخت کنید، تعداد گلدان های بیشتری داشته باشید و یا آنها را به اطرافیانتان هدیه دهید. این هدیه زیبا در عین اینکه برای شما هزینه ای ندارد، می تواند باعث خوشحالی اطرافیانتان شود. شاید تا به حال به این موضوع دقت نکرده باشید اما زمانی که یکی از جوان ترین بخش های گل را برای قلمه زدن بر می دارید، در واقع پرورش یک گل زیبا را از روزهای آغازین تولدش شروع کردید و این کار به شدت لذت بخش است.
پرورش و تکثیر گل و گیاهان می تواند علاوه بر افزایش انگیزه برای نگهداری و پرورش گیاهان، بر تجربیات شما اضافه کند و شما اطلاعات بیشتری در مورد گل و گیاهان کسب کنید. حال اگر مایلید تا با روش های تکثیر گیاهان آشنا شوید با ما همراه باشید.


روش های مختلفی برای تکثیر و پرورش انواع گل و گیاهان وجود دارد. شما می توانید با توجه به گونه گیاه، با استفاده از یکی از این روش ها نسبت به تکثیر آنها اقدام کنید.


۱. روش خواباندن


این روش بیشتر مناسب گل و گیاهان رونده است که ساقه های بسیار نرمی دارند. اگر شما تصمیم دارید از روش خواباندن برای تکثیر استفاده کنید بهتر است تا این کار را در فصل بهار و یا در اوایل فصل تابستان انجام دهید. در نظر داشته باشید که در این روش ممکن است ریشه زایی گیاه دیر اتفاق بیفتد. در این روش تکثیر شما می بایست ساقه گیاه را در کمپوست بخوابانید و به وسیله یک سنجاق یا سیم U شکل آن را در جای خود ثابت نگه دارید. برای اینکه ریشه زایی زودتر اتفاق بیفتد شما می توانید در قسمتی از ساقه یک خراش کوچک ایجاد کنید.


۲. روش پاجوش


بسیاری از گیاهان آپارتمانی در کنار ساقه اصلی، جوانه های کوچکی دارند. در واقع این جوانه ها پاجوش های چسبیده به ساقه مادر هستند که شما می توانید آنها را از قسمت اتصال به ساقه جدا کنید و در یک گلدان حاوی کمپوست بکارید. توجه داشته باشید کمپوست باید مخصوص بذر کاری و قلمه کاری باشد. مزیت این روش تکثیر این است که علاوه بر افزایش تعداد گلدان ها، شما ظاهر گیاه مادر را نیز به نوعی هرس می کنید.


۳. روش گیاهچه


بسیاری از گیاهان آپارتمانی خاص مانند تولمیا و ساکسی فراژا در قسمت انتهایی ساقه خود گیاهچه به وجود می آورند. این در حالیست که بعضی دیگر از گیاهان مانند اسپلنیوم و بریوفیلوم بر روی برگ های خود این گیاهچه را تولید می کنند. در مورد تکثیر این گیاهان باید بگوییم که کار بسیار ساده ای را در پیش دارید. فقط کافیست تا گیاهچه را در کمپوست (مخصوص بذر کاری و قلمه کاری) بخوابانید و زمانی که متوجه ریشه دار شدن گیاهچه شدید، آن را از گیاه مادر جدا کنید و در یک گلدان جدید بکارید. به همین سادگی تکثیر اتفاق می افتد.

بهترین نوع تکثیر برای انواع سانسوریا این روش است.


۴. روش قلمه برای تکثیر گیاهان آپارتمانی


یکی از رایج ترین روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی، قلمه است. قبل از اینکه بخواهید از طریق قلمه گیاهی را تکثیر کنید، باید گونه آن گیاه را در نظر بگیرید. بسیاری از گیاهان با این روش نمی توانند تکثیر شوند. بسیاری از گیاهان مثل گیاه برگ بیدی به سهولت در یک لیوان آب ریشه می دهند و می توانید به راحتی آنها را در گلدان بکارید. در بیشتر گیاهانی که ساقه های چوبی شکلی دارند، قلمه زدن تقریبا دشوار است؛ زیرا به تجهیزات خاص برای این کار نیاز است. اما در مقابل گیاهانی که زود ریشه می دهند، مانند پتوس به راحتی و با قرار دادن آنها در یک لیوان آب تکثیر می شوند.

تکثیر گیاهان آپارتمانی
تکثیر گیاهان آپارتمانیموسسه گل و گیاه پارین واقع در منطقه الهیه تهران است. ما حیاط کوچکی داریم که سرشار از صفا و اکسیژن است. کرونا و تعطیلی یکساله تئاتر, از رونق افتادن این حرفه و کم شدن زمینه شغلی و درآمد, ما رو به سمت ایجاد کسب و کار کوچکی در زمینه گل و گیاه برد که علاقه مندی به آن در خانواده مان سابقه ژنتیکی دارد. با یکی دو تا از بچه های هم رشته, سایت «گیاهان آپارتمانی پارین» رو راه انداختیم. اگر تا به حال به گل و گیاه فکر نکرده اید و یا حتی علاقه ندارید, مطمئن هستیم می توانیم علاقه مندتان کنیم یا نظرتان را عوض کنیم. اگر هم مثل ما عشق گل و گیاه دارید, که این ارتباط یک رابطه برد-برد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *