• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
نگهداری از گیاهان در خانه

چگونه از گیاهان آپارتمانی مراقبت کنیم؟

 

گل و گیاه آپارتمانی، موجودات زنده ای هستند که شما باید در نگهداری از آنها نهایت دقت را به عمل آورید؛ در غیر این صورت حیات آنها به خطر می افتد. در این مقاله قصد داریم تا ترفندهای نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید به نحو احسن از این موجودات زیبا نگهداری کنید.

پیشگفتار


نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی، یکی از اقدامات بسیار لذت بخش در زندگی روزمره و شهرنشینی است. طراوت و زیبایی این گل و گیاهان می تواند در شما انرژی مثبت بسیار زیادی به وجود آورد و به فضای خانه تان روح ببخشد. در کنار این همه احساس خوب، شما باید به خوبی از گیاهان آپارتمانی خود مراقبت کنید تا آنها همیشه با طراوت و شاداب بمانند. موضوع بحث ما، نگهداری از این گل و گیاهان به بهترین نحو در فضای خانه است. پس اگر شما هم جزو دوستداران گل و گیاه هستید، بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این باره در اختیارتان قرار دهیم.تعویض به موقع خاک گلدان برای تقویت و رشد گل و گیاهاز گل و گیاه آپارتمانی چگونه نگهداری کنیم؟
اگر شما تمایل دارید گیاهان آپارتمانی همیشه شاداب و سرحال باشند و به خوبی رشد کنند، بهتر است اقداماتی فراتر از نگهداری معمولی برای آنها انجام دهید.


• تنفس در هوای تازه


موضوعی که شاید کمتر کسی به آن توجه کند، تنفس گل و گیاهان است. گیاهان آپارتمانی مانند هر موجود زنده دیگری نیاز به تنفس در هوای تازه دارند، اگر شما جزو آن دسته افراد هستید که بیشتر در بیرون از خانه فعالیت می کنند، بهتر است در زمان بازگشت به منزل پنجره را باز کنید تا هوای تازه به گل ها برسد. زمانی که گیاهان آپارتمانی در معرض هوای تازه قرار بگیرند، ساقه های آنها مستحکم تر خواهد بود و رنگ برگ های آنها نیز شاداب تر می شود.


• گل ها را از نور محروم نکنید


هر چقدر هم که گیاهان آپارتمانی به نور کمی برای رشد کردن نیاز داشته باشند، باز هم باید به حد کافی در معرض نور غیر مستقیم قرار بگیرند. نور خورشید یکی از عوامل اصلی در ساخت سبزینه گیاه است؛ بنابراین نور کافی برای گل و گیاهان اهمیت بسیار زیادی دارد. توجه داشته باشید، اگر در نور دهی به گل اغراق کنید، در نهایت باز هم به گل آسیب رسانده اید. سعی کنید تعادل را برقرار کنید. اما به طور کلی برخی گمان می کنند گیاهان آپارتمانی مقاوم و یا گیاهانی که به نور کم نیاز دارند، اگر بدون نور هم باشند مشکلی برای آنها پیش نمی آید. در نهایت این باور غلط است و گل باید به اندازه کافی در معرض نور قرار بگیرد.


• آبیاری گل و گیاه


گل و گیاهان مانند هر موجود زنده دیگری برای حیات به آب نیاز دارند. بهتر است در فواصل منظم گل ها را آبیاری کنید و به اندازه کافی به آنها آب دهید. زیاده روی در آبیاری گل ها می تواند باعث پوسیدگی ریشه آنها شود. موضوعی که باید به آن اهمیت دهید، ایجاد چند حفره در انتهای گلدان است. این کار یکی از ترفندهای نگهداری از گل و گیاهان است که علاوه بر تبادل هوا در گلدان، باعث خروج آب های اضافی از گلدان می شود و از پوسیدگی ریشه گل جلوگیری می شود. پارین برای بهبود کیفیت آبیاری توصیه به استفاده از آبخوان های سفالی می کند.


• خاک، غذای گل است


یکی از اصلی ترین بخش نگهداری از گل و گیاه، تغذیه مناسب گل است. خاک می تواند بستر مناسبی برای تغذیه و تقویت گل باشد. موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید زهکشی صحیح خاک گلدان است. زهکشی مناسب می تواند در تبادل هوا و همچنین عبور آب نقش بسیار مهمی داشته باشد. هرگز خاک گلدان را فشرده نکنید. برای زهکشی مناسب باید خاک و کود مناسب با یکدیگر ترکیب شوند و سپس با ترکیب ماسه از فشرده شدن خاک جلوگیری شود. اگر مقدار ماسه ای که به خاک اضافه می کنید کافی نباشد، گل نمی تواند به خوبی نفس بکشد و با هر بار آبیاری، رطوبت بالای خاک باعث آسیب رساندن به گیاه می شود. علاوه بر این موارد شما باید طی فواصل زمانی منظم نسبت به تعویض خاک گلدان اقدام کنید. کود هم نباید در این خصوص فراموش شود. (کودهای موجود)


• گیاهان در دمای مناسب رشد می کنند


یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای رشد گل و گیاه، دمای مناسب است. به طور کلی گیاهان آپارتمانی در دمای ۲۲ الی ۲۵ درجه سانتی گراد رشد می کنند و این دما برای آنها مناسب است. دمای بالاتر و یا پایین تر از این مقدار می تواند سبب پژمردگی گل ها شود. اگر احساس می کنید دمای منزلتان در فصول سرد و یا گرم سال، در این حد نیست بهتر است تا جای گلدان ها را تعویض کنید و به قسمت های مناسب تری از منزلتان منتقل کنید.


فراموش نکنید گل و گیاهان آپارتمانی، موجودات زنده هستند و برای حیات به شرایط مناسب نیاز دارند.
موسسه گل و گیاه پارین واقع در منطقه الهیه تهران است. ما حیاط کوچکی داریم که سرشار از صفا و اکسیژن است. کرونا و تعطیلی یکساله تئاتر, از رونق افتادن این حرفه و کم شدن زمینه شغلی و درآمد, ما رو به سمت ایجاد کسب و کار کوچکی در زمینه گل و گیاه برد که علاقه مندی به آن در خانواده مان سابقه ژنتیکی دارد. با یکی دو تا از بچه های هم رشته, سایت «گیاهان آپارتمانی پارین» رو راه انداختیم. اگر تا به حال به گل و گیاه فکر نکرده اید و یا حتی علاقه ندارید, مطمئن هستیم می توانیم علاقه مندتان کنیم یا نظرتان را عوض کنیم. اگر هم مثل ما عشق گل و گیاه دارید, که این ارتباط یک رابطه برد-برد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *